هواگیری رادیاتور در ساختمان

هواگیری پکیج دیواری بوتان و هواگیری رادیاتور ها از جمله مواردی است که بسیاری، هنگامی که در شروع فصل سرما می خواهند پکیج و یا شوفاژ خود را روشن کنند باید برای آن اقدام کنند. در صورتی که با صدای بیش از حد پکیج و شوفاژ مواجه شدید ، بدانید که ، سریعا باید برای هواگیری شوفاژ و هواگیری پکیج دیواری اقدام کنید.

 

توصیه ما این است که هواگیری رادیاتور پکیج گازی و یا هواگیری شوفاژ خود را به صورت دوره‌ای جدی بگیرید. ما در این آموزش از سری دوره آموزش پکیج سعی داریم تا به بررسی این مشکل متداول رسیدگی نمائیم. با هواگیری رادیاتور شوفاژ به صورت منظم و دوره‌ای دیگر دچار مشکلات پکیج نخواهید شد.

یکی از علل هواگیری رادیاتورها به طور مداوم می‌تواند این باشد که مدت زیادی از عمر شوفاژها گذشته باشد و اتصالات و لوله‌های آن دچار خوردگی شده باشند. هواگیری رادیاتور و شوفاژ خانه ترفندی است که امروز به آموزش آن خواهم پرداخت.

 

هواگیری رادیاتور ها (Radiators Bleeding) از جمله مشکلاتی است که در عین سادگی می تواند عملکرد سیستم گرمایشی ساختمان شما را مختل کند. در صورتی که می بینید رادیاتورتان به اندازه کافی و نرمال گرم نمی شود، یا بخشی از آن گرم شده و یا حتی صدای شرشر آب از داخل آن شنیده می شود، دلیل محبوس شدن هوا در داخل آن است.تور

 

سه نکته مهم درباره هواگیری پکیج و هواگیری شوفاژ:

هواگیری پکیج به معنی خروج هوای اضافی از دستگاه است. این کار بسته به عمر پکیج و مدل آن می تواند در بازه های مختلفی انجام شود. با انجام هواگیری شوفاژ به موقع و به صورت اصولی می توانید طول عمر دستگاه خود را بیشتر کنید و از هزینه های مربوط به مصرف انرژی تا حد خیلی زیادی بکاهید.

۱٫ افرادی که در طبقات بالایی ساختمان ها زندگی می کنند به علت پایین بودن سطح آب در لوله های رادیاتورشان ممکن است بیشتر از افراد ساکن در طبقات پایینی نیاز به هواگیری پکیج دیواری دارند.

۲٫ در ساختمان هایی که موتورخانه مرکزی وجود دارد استفاده از شیر هواگیری اتوماتیک شوفاژ توصیه می شود زیرا شوفاژهایی که از موتورخانه مرکزی تغذیه می شوند بیشتر از شوفاژهای معمولی نیاز به هواگیری پکیج دیواری دارند.

۳٫ یکی دیگر از دلایل که مجبور می شوید یه هواگیری شوفاژ بپردازید ، نوع اتصالات و جنس فلز رادیاتور می باشد.

در رادیاتورهایی که پوشش آنها تخریب شده باشد فلز در معرض هوای آزاد قرار می گیرد و در اثر انجام واکنش های شیمیایی، گاز آزاد شده در شوفاز محبوس می شود.

نحوه صحیح هواگیری رادیاتور منزل

خیلی وقت‌ها ممکن است که شما اقدام به روشن کردن پکیج یا شوفاژ خانه می‌کنید اما می‌بینید یک یا چند تا از رادیاتورها گرم نمی‌شود یا نیمی از رادیاتور گرم است و نیمی دیگر سرد.

علت این مشکل حبس شدن هوا در داخل رادیاتورها می‌باشد. این موضوع یکی از رایج ترین مشکلاتی است که به راحتی قابل حل است. در این مقاله نحوه صحیح هواگیری رادیاتور منزل یا محل کار شما به طور کامل بررسی شده است.

 

 

اشتباه‌های متداول در هواگیری شوفاژ

اولین اشتباه متداول در این فرایند روشن بودن پکیج هست. وقتی کار رو شروع می‌کنیم باید پکیج رو خاموش کنیم و بعد از هواگیری همه رادیاتور‌ها، پیکیج رو روشن کنیم.

اشتباه بعدی درست تنظیم نکردن بار یا فشار پکیج، بعد از هواگیری هست. وقتی که رادیاتور رو هواگیری می‌کنیم شاهد افت بار هستیم.

در صورتی که بار دستگاه رو به درستی تنظیم نکنیم هم به پکیج فشار میاد و هم گرمای مطلوبی رو از رادیاتورها به دست نمیاریم. برای تنظیم فشار مورد نیاز پکیج باید با استفاده از شیر فشار (شیر پرکن) پکیج فشار مورد نیاز رو به پکیج تزریق کنید.

 

اولین قدم برای هواگیری رادیاتور شوفاژ:

 اگر رادیاتوری شما سرد است ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد، که یکی از این دلایل وجود هوا در رادیاتورهاست. در این جا ما یک لیست به شما ارائه می‌دهیم، در صورتی که هیچ یک از گزینه‌ها برای شما صدق نمی‌کرد رادیاتور شما نیاز به هواگیری دارد تا از گرمای آن استفاده نمایید.

در صورتی که تعداد زیادی از شوفاژها سرد باشند ممکن است مشکل از لوله کشی پکیج باشد. مثلا لوله‌ها دچار شکستگی شده باشند یا جرم و رسوب در لوله‌ها وجود داشته باشد.

در صورتی که رادیاتورهای شما نشتی آب داشته باشد. در این گونه مواقع بهتر است پکیج خود را خاموش نموده و هر چه سریع تر درخواست تعمیر پکیج خود را در سایت و یا اپلیکیشن “خدمت از ما” ثبت نماید تا متخصصان حاضر در “خدمت از ما” برای حل مشکل، به شما کمک نمایند.

همچنین در صورتی که ساختمان شما چند طبقه است و رادیاتورها و شوفاژهای طبقه پایین گرم می‌شود و طبقات دیگر سرد می‌ماند. که باز هم بهتر است دست به چیزی نزنید و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

دومین قدم برای هواگیری رادیاتور شوفاژ:

تهیه پیچ مخصوص هواگیری رادیاتورقبل از اقدام به هواگیری رادیاتور یا هواگیری شوفاژ با استفاده از پیچ مخصوص هواگیری رادیاتور، شیر خروجی را باز نمایید. به یاد داشته باشید که شیر مناسب با اندازه­­‌ی شیر خروجی شوفاژ خود را تهیه کنید. همچنین به­ جای پیچ مخصوص می‌‌توانید از آچار فرانسه یا پیچ گوشتی نیز استفاده نمایید.

نکته درباره هواگیری شوفاژ: قبل از شروع به هواگیری شوفاژ، سیستم گرمایش خود را خاموش نمایید. زیرا در صورت روشن بودن سیستم گرمایش شوفاژها هوای بیشتری وارد آن‌ها می‌شود.

 

 سومین قدم برای هواگیری شوفاژ: بازکردن شیر خروجی شوفاژ

شیرهای ورود و خروج رادیاتور را در حالت باز قرار دهید. پیچ مخصوص هواگیری رادیاتور و یا آچار فرانسه یا در برخی موارد پیچ گوشتی را بر روی قسمت مربعی شکل شیر خروجی بچسبانید.

پیچ رادیاتور را بر خلاف جهت عقربه‌‌های ساعت بچرخانید تا شیر رادیاتور باز شود. بعد از باز کردن شیر رادیاتور باید صدای خارج شدن هوا از شوفاژ شنیده شود.

زمانی که هوای سرد داخل رادیاتور تخلیه شد، آب موجود در لوله کشی شوفاژ، جای آن را می‌‌گیرد.

برای جلوگیری از ریختن آب داخل شوفاژ به فضای اطراف می‌توانید از یک دستمال یا حوله خشک استفاده نمایید و حتما یک ظرف زیر شیر خروجی رادیاتور قرار دهید.

زمانی که هوای داخل شوفاژ به طور کامل خارج شد پیچ مخصوص رادیاتور را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید و شیر را محکم ببندید.

نکته درباره هواگیری شوفاژ: هواگیری شوفاژ یا همان هواگیری رادیاتور را برای سایر شوفاژهای ساختمان انجام دهید.

 

 

آموزش هواگیری پکیج و تنظیم فشار پکیج:

همانطور که گفته شد پس از هواگیری شوفاژ و هواگیری پکیج باید فشار آن را تنظیم کنید.

فشار نرمال برای اکثر پکیج ها بین ۲ تا ۱٫۵ بار است. در صورتی که فشار پکیج در خارج از این محدوده باشد سرویس کار موظف است که به روش زیر فشار پکیج را تنظیم کند.

 

۱٫ روش بالا بردن فشار پکیج

در صورتی که فشار پکیج کمتر از ۱٫۵ بار باشد برای بالا بردن آن شیر کوچک آبی رنگی که در زیر پکیج وجود دارد را باز کنید.
به درجه فشارسنج روی پکیج نگاه کنید و تا زمانی که فشار به ۱٫۵ برسد آن را باز نگه داریدپ پس از رسیدن به فشار موردنظر، شیر آبی رنگ را ببندید.

 

۲٫ روش پایین آوردن فشار پکیج

اگر به هر دلیلی فشار پکیج بالا رفت برای پایین آوردن آن باید عمل هواگیری رادیاتور شوفاژ را انجام دهید.

معمولا در اکثر حمام ها یک رادیاتور وجود دارد که به حوله خشک کن معروف است. برای پایین آوردن فشار پکیج معمولا این رادیاتور را هواگیری می کنند.
پیچ هواگیری را باز کرده تا مقداری هوا و سپس آب خارج شود. پس از رسیدن فشار به حد موردنظر پیچ را ببندید.

 

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *